Chór Pogłosy
Chór Pogłosy jest niezwykłym zjawiskiem na chóralnej mapie Poznania. Zespół łączy tradycyjną muzykę chóralną, folk, muzykę elektroniczną i improwizację. Wcześniej funkcjonował jako Żeński Chór Kameralny Canto-Cantare. Kierownictwo nad chórem w 2016 roku, od jego dotychczasowej dyrygentki Ewy Maćkowiak-Sibilskiej, przejęła Joanna Sykula Sykulska. W 2018 roku zmieniła się nazwa oraz charakter chóru – z żeńskiego stał się chórem mieszanym. Pod nazwą Pogłosy zadebiutował w styczniu 2018 roku na koncercie noworocznym, na którym zostały wykonane utwory Tomasza Citaka, poznańskiego kompozytora młodego pokolenia. Pogłosy pod batutą Joanny Sykuli Sykulskiej zyskały nową, eklektyczną formułę.
Oryginalne brzmienie, otwartość na nowe gatunki muzyczne, a także zamiłowanie do eksperymentów zaowocowały nawiązaniem współpracy z wieloma twórcami i zespołami. W 2019 roku Chór Pogłosy wraz z KakofoNIKT zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, a 12 czerwca 2020 roku wydali wspólną płytę „Wyraj” zawierającą materiał tam prezentowany. Album został doceniony przez wielu znanych krytyków muzycznych takich jak Bartek Chaciński (blog Polifonia, „Polityka”), Katarzyna Ryzel („Ruch Muzyczny”), Tomasz Janas (Polskie Radio), a w 2021 roku znalazła się w finale Ludowego Fonogramu Roku Polskiego Radia. W czerwcu 2020 roku pojawili się na Malta Festival z projektem „Nocny lot do Wyraju”, a w październiku, w ramach Festiwalu Animator, premierę miał teledysk do utworu „Muchomor”. Wrzesień 2020 roku zaowocował kolejną współpracą z KakofoNIKT w ramach programu EtnoPolska – tak powstała inicjatywa/program Wacław z Szamotuł na ludowo”. W listopadzie 2021 roku ukazała się płyta będąca zwieńczeniem realizacji projektu.
Joanna Sykula Sykulska – muzyk, dyrygentka, kompozytorka, animatorka kultury. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2016 roku prowadzi Chór Pogłosy (wcześniej Żeński Chór Kameralny Canto-Cantare).
Od lat współpracuje też z dziećmi i młodzieżą nie tylko w Polsce. Rok 2012 spędziła w Boliwii, gdzie w ramach współpracy z ks. Piotrem Nawrotem pracowała jako dyrygentka Chóru i Orkiestry Santiago de Chiquitos oraz uczyła dzieci i młodzież gry na instrumentach smyczkowych. Wraz z tym zespołem zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu de Musica Temporada 2012. Obecnie wykłada w Studiu STA w Poznaniu i jest mentorką w Leśnym Przedszkolu, gdzie zachęca dzieci do swobodnej ekspresji muzycznej poprzez improwizację i wspólne zabawy. Pracowała także jako instruktorka wokalna w Zespole Pieśni i Tańca Łany. Była dyrygentką Chóru Czarownic,z którym koncertowała wcałej Polsce (m.in. podczas Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Jarocin Festiwal oraz w Teatrze Powszechnymw Warszawie).
Aktualnie współpracuje ze środowiskiem teatralnym pełniąc opiekę wokalną i kierownictwo muzyczne nad spektaklami takimi jak: „28 dni”, „4:48 Psychosis” i „Pieśni czarownic” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Calineczka” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie oraz „Ostatni spektakl” Teatru Circus Ferus. Współtworząc spektakl „Jestem”, który działa w ramach Teatru Powszechnego w CK Zamek, była odpowiedzialna za kompozycję oraz kierownictwo muzyczne.
Na co dzień prowadzi autorskie warsztaty wokalne dla dzieci i dorosłych, w których można było uczestniczyć w ramach m.in.: Festiwalu Młoda Malta, Małej Poznańskiej Wiosny Muzycznej, Lata w Teatrze (Teatr Polski w Poznaniu, Gniezno, Mosina, Baranówko), Intensywnego Warsztatu Praktyki Scenicznej w Teatrze Polskim w Poznaniu, Festiwalu Ale Wiocha, Warsztatów Wokalnych Wacław z Szamotuł na ludowo.